Produkcja listew przypodłogowych

Aranżacja przestrzeni, z której korzystamy na co dzień, kojarzy się w głównej mierze z zakupem gotowych elementów wyposażenia danego miejsca. Warto jednak mieć świadomość, w jaki sposób produkowane są ów komponenty i znać cały proces, dzięki któremu powstają np. listwy przypodłogowe wykończeniowe. Należy mieć świadomość, że cały proces musi być przeprowadzony w odpowiednich warunkach oraz przy wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi i maszyn, które zapewniają powstanie jakościowego produktu spełniającego wszystkie wymagania użytkownika.

Z czego produkuje się listwy przypodłogowe wykończeniowe?

listwa przypodłogowa

Tworzywo, z jakiego wykonuje się listwy przypodłogowe wykończeniowe, to zazwyczaj drewnopodobny wyrób, powszechnie znany jako płyta MDF. Materiał ten jest dość często wykorzystywany w przemyśle budowlano-wykończeniowym, ze względu na jego właściwości umożliwiające łatwą obróbkę, np. w postaci przycinania i dopasowywania go do pomieszczenia. Na korzyść tego rodzaju płyty przemawia także cena, ponieważ jest to tworzywo przystępne cenowo dla każdego, stąd właśnie popularność płyt MDF w branży remontowej.

Warto wspomnieć, że nie każdy rodzaj listwy przypodłogowej wykończeniowej jest wykonany z drewnopodobnego materiału – na uwagę zasługują również te listwy, które są produkowane w technologii polistyrenowej. Polistyren to lekki oraz elastyczny materiał używany do tworzenia listew, które można wykorzystywać na wiele różnych sposób – listwy te są dostępne w wersji do malowania, jak i również w wersji lakierowanej dzięki czemu wpasują się w każde wnętrze. Dodatkowo, są one wodoodporne, co przekłada się na ich trwałość.

Etapy produkcji listew przypodłogowych wykończeniowych

Całość procesu produkcyjnego listwy przypodłogowej zaczyna się w momencie przygotowania płyty MDF w taki sposób, aby ze stanu surowego można było przejść do przycięcia jej w odpowiedni kształt i długość. Kolejnym etapem tworzenia listew jest ich profilowanie, dzięki którym nabierają konkretnego kształtu i wyglądu. Proces profilowania listwy przypodłogowej wykonywany jest za pomocą odpowiednich narzędzi i maszyn, które są pod stałą kontrolą jakości, aby mieć pewność poprawnego wykonania np. ozdobnego frezu czy odpowiedniej ilości nacięć w listwie. Po wykonaniu profilowania przechodzi się do zabezpieczenia listwy warstwą specjalistycznego podkładu, który uzupełnia wszelkie powstałe nierówności i wygładza powierzchnię całej listwy. Następnym krokiem w produkcji listew przypodłogowych wykończeniowych jest ich lakierowanie, które nie tylko wpływa na estetykę listwy, ale nadaje ochronną warstwę, dzięki której listwa jest odporna na uszkodzenia, czy zarysowania w trakcie montażu oraz użytkowania na przestrzeni czasu. Lakierowanie listew przypodłogowych wymaga użycia odpowiedniego rodzaju lakieru, który będzie odporny na warunki panujące w danej przestrzeni, np. na światło słoneczne. Tylko właściwy i wysokiej jakości lakier sprawi, że listwy przypodłogowe wykończeniowe nie będą żółkły i nie stracą intensywności swoich barw, zwłaszcza w przypadku białego koloru.

listwa przypodłogowa

Lakierowanie to ostatni, finalny etap samej produkcji listew, jednak ich droga nie kończy się w tym miejscu – trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie listew do transportu w taki sposób, aby nie uszkodzić ich – a zwłaszcza narożników – podczas dostarczania przesyłki zarówno do sklepów meblowych, jak i do indywidualnych klientów. Do pakowania listew wykorzystywana jest folia ochronna, a także karton o odpowiedniej grubości, który zabezpiecza całą listwę przed czynnikami zewnętrznymi. Takie zapakowanie listew minimalizuje uszkodzenia oraz zwiększa ich odporność na warunki transportowe.

Proces wytwarzania listew przypodłogowych nie jest skomplikowany, jednak wymaga użycia profesjonalnych narzędzi. Aby finalny produkt był wyprodukowany bez defektów i był gotowy do montażu, należy zadbać o prawidłowy przebieg całej produkcji, a następnie transport do miejsca docelowego. Listwy wykończeniowe w pomieszczeniach to niezbędny element, jeśli chcemy mieć w pełni urządzone mieszkanie, ponieważ wpływają na estetykę całej przestrzeni.