Przeszklone patio a listwy

Posiadając wymarzony dom, chcemy zapewnić sobie maksymalny komfort oraz zorganizować przestrzeń w taki sposób, by służyła nam jak najlepiej. Co więcej, działki budowlane są na tyle duże, że bez problemu fragment terenu można przeznaczyć na przydomowy ogród, który posłuży do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Wadą zewnętrznego ogrodu jest jednak fakt, że można cieszyć się nim wyłącznie w sezonie wiosenno-letnim. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają cieszyć się posiadaniem przestrzeni do relaksu z widokiem na naturę przez cały rok. Należy do nich przeszklone patio, inaczej zwane ogrodem zimowym. Dziś opowiemy, jakie elementy aranżacyjne można w nim wykorzystać.

Listwy przypodłogowe, czyli sztukateria w zimowym ogrodzie

biała listwa przypodłogowa na patioZacznijmy od kwestii technicznych – przeszklone patio najczęściej występuje w formie przedłużenia salonu, a więc musi być ono dopasowane stylem do tego, który panuje we wnętrzu właśnie tegoż pokoju. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest urządzanie patio bezpośrednio w tym samym czasie, co salonu. Unikniemy wówczas sytuacji, w której pojedyncze elementy nie będą ze sobą współgrały. Jeśli kierujemy się wyznacznikami minimalizmu w salonie, wtedy nasz przeszklony, zimowy ogród również powinien posiadać takie elementy – a więc pasujący kolorem i wzorem komplet wypoczynkowy, stolik czy roślinność. Ważne są także elementy aranżacyjne w postaci sztukaterii – nie można przecież wyobrazić sobie salonu bez wykończeniowych listew przypodłogowych, które maskują nieestetyczne łączenia ścian z podłogą. Jeśli podłoga w pokoju wykonana jest z drewna, zaleca się również zastosowanie drewnianej posadzki i w patio – to samo tyczy się listew przypodłogowych. Warto mieć jednak świadomość, że sztukateria w patio nie będzie zastosowana na całości łączenia posadzki z murowaną ścianą, ponieważ większą część styku stanowi posadzka w połączeniu z przeszklonymi ścianami (ich ilość zależy od rodzaju ogrodu zimowego i jego rozplanowania).

Klimat i przytulność w jednym

Listwy powinny znaleźć się przy ścianie budynku z jednego, prostego powodu: estetyki. To właśnie dzięki nim patio będzie idealnie współgrało z salonem, sprawiając wrażenie spójnej aranżacji. To jednak nie wszystko, ponieważ pod sztukaterią można ukryć dodatkowe okablowanie, zwłaszcza bardzo popularne ostatnimi czasy oświetlenie LED. Tego typu rozwiązanie pomoże uzyskać efekt przytulnej przestrzeni i stworzy niesamowity klimat. W końcu czy może być coś lepszego niż jesienny, długi wieczór z mnóstwem efektownych świateł oraz z widokiem na otaczającą przestrzeń? Dzięki listwom przypodłogowym w patio jest to możliwe!

Jakie listwy do patio wybrać?

A jakiego typu sztukateria sprawdzi się najlepiej? Pod lupę weźmiemy dwa czynniki – wysokość oraz kolor. I tak w przypadku:

      • Wymiaru – najlepiej wykorzystać elementy, do jakich należą wysokie listwy przypodłogowe. Z powodzeniem ukryją one wspomniane okablowanie, dzięki czemu zapewniony będzie idealny klimat i przytulność. Co więcej, im wyższa listwa, tym większe zabezpieczenie powierzchni ściany, a tym samym mniejsza ilość zabrudzeń znajdujących się na niej.
      • Odcień – istotną rolę odgrywają tutaj dwa czynniki. Po pierwsze, kolor listew, jaki został wykorzystany w salonie, a po drugie – barwa okuć przeszklonej ściany patio. Jeśli cała aranżacja jest biała, najlepszą opcją będą również białe listwy. Z kolei, gdy w salonie znajduje się czarna sztukateria, a przeszklenie również posiada ciemne, metalowe elementy, wtedy warto postawić na czarne listwy przypodłogowe. Taki wybór zapewni spójność stylistyczną salonu i zimowego ogrodu.

biała listwa przypodłogowa ze wzorem

Należy wspomnieć również o mocowaniu listew – to ważny etap, ponieważ sztukateria musi być odpowiednio mocno przytwierdzona do zewnętrznych ścian, aby po prostu od nich nie odpadła. Dlatego najlepiej wykorzystać silnie wiążące spoiwo w postaci mocnego kleju bądź zdecydować się na zawieszenie listew na specjalnych haczykach. Zminimalizuje to ryzyko uszkodzenia ciągłości sztukaterii, co przełoży się na jej znacznie dłuższą żywotność w naszym patio.

Relaks na łonie natury może być całoroczną czynnością – wystarczy, że zaaranżujemy przestrzeń w domu w odpowiedni sposób oraz wykorzystamy właściwe elementy. Listwy przypodłogowe mogą być praktycznym dodatkiem w niejednym pomieszczeniu – zarówno w zamkniętej, jak i (prawie) otwartej przestrzeni. Mamy nadzieję, że ta propozycja przypadła Wam do gustu, a nasze listwy znajdą się także w Waszym patio.