Przytulne wnętrze w stylu hygge
Duńskie słowo hygge oznacza komfort, wygodę i przytulność. Używane jest w kontekście osiągnięcia wewnętrznej równowagi, szczęścia oraz bezpieczeństwa. Dla Duńczyków będących autorami zarówno tego stylu, jak i całej filozofii o tej samej nazwie, dom pełni rolę oazy, w której to się relaksują, a także spędzają czas ze swoimi najbliższymi.
Styl Hygge - ogólne informacje
Klimat panujący w Skandynawii nie sprzyja dobremu, radosnemu samopoczuciu. Z tego też powodu powstała właśnie filozofia hygge, która mówi głównie o uczuciach, emocjach, skupieniu się na małych rzeczach, a także nawiązaniu ciepłych i bliskich relacji międzyludzkich. Kluczowym w niej założeniem jest stworzenie przytulnej, radosnej atmosfery w domu, ale nie poprzez kupowanie nowych, modnych oraz drogich rzeczy – materializm nie jest hygge.
Ten styl wnętrzarski to przede wszystkim pochwała minimalizmu, dlatego też meble w tym nurcie cechują się prostotą oraz naturalnością. W mieszkaniu urządzonym w stylu duńskim powinno znaleźć się: łóżko z drewnianą ramą i okryte miękką narzutą, prosty stół do jadalni bądź kuchni, biblioteczka (regał na książki), szafa na ubrania, a także fotel obity miłym, naturalnym materiałem. W Danii dość częstym zjawiskiem jest tzw. home office – czyli możliwość pracy zdalnej. Skutkuje to tym, że we większości duńskich mieszkań znajduje się służące do pracy biurko. Musi być ono proste, a także posiadać pojemne szuflady.
Przytulny dom w stylu hygge bez wymiany mebli?
Jest jak najbardziej możliwy, bowiem w stylu hygge duże znaczenie odgrywają dodatki, które ocieplą oraz uprzytulnią dane wnętrze. Przykładem są świece (latarenki, małe kominki), które Duńczycy wprost uwielbiają. Sprawdzą się one świetnie podczas zimowych czy też jesiennych wieczorów, spędzonych z kubkiem gorącej czekolady, kocem oraz dobrym serialem. Kolejnymi dekoracjami, mającymi na celu przeobrażenie naszego wnętrza na styl hygge, są poduszki i koce. Tkaniny, z których są one wykonane, powinny być miękkie, a poza tym przyjemne w dotyku, dlatego też zalecany jest wybór bawełny, lnu lub naturalnej wełny. W przypadku ozdób okiennych takich jak firanka znakomicie sprawdzą się urokliwe zazdrostki lub szprosy. Filozofia hygge opiera się na założeniu, że do osiągnięcia pełni szczęścia potrzebni są bliscy nam ludzie, dlatego też tak ważne jest podkreślenie ich roli w domowym wnętrzu, na przykład poprzez ramki z rodzinnymi zdjęciami. Powinny być one w stonowanych barwach. Najlepiej sprawdzą się te wykonane z surowego drewna, białe bądź beżowe. Niezbędnikiem w każdym mieszkaniu są naczynia. W tym wypadku warto postawić na białą, prostą zastawę stołową. Doskonale sprawdzą się tu również duże kubki (np. porcelanowe czy też metalowe emaliowane).
W stylu hygge stawia się na drewno zarówno w podłodze, jak i akcesoriach, dlatego warto zdecydować się na tego typu ozdoby (inspirowane naturą) także w swoim domu. Pożądana przytulność jest możliwa do uzyskania również dzięki stosowi książek, które Duńczycy kochają. Jeżeli chodzi o dywany, to są one zazwyczaj miękkie i puszyste. Najlepiej, aby były wykonane z naturalnej wełny bądź bawełny. Ciekawym wyborem są także modele z roślinnym akcentem o miękkim runie lub te tkane na płasko o oryginalnych splotach, przypominających warkocze. Tego typu dywany kojarzą się z miękkim, przytulnym swetrem, a przytulność ta odgrywa kluczową rolę w tym stylu.
Jakie listwy przypodłogowe wybrać do drewnianej podłogi?
Lakierowane listwy przypodłogowe z MDF podkreślą charakter każdego wnętrza. Dodatkowo perfekcyjnie komponują się one z podłogami drewnianymi, panelami podłogowymi oraz wykładzinami. Te gładkie i proste świetnie będą współgrały z minimalistyczną ideą wnętrza w stylu hygge. Dodatkowo przy dużej ilości dodatków czy też dekoracji nie będą one wyglądały kiczowato, jakby mogło mieć to miejsce w przypadku zastosowania np. dekoracyjnych, rzeźbionych listew drewnianych. Warto wybrać te białe, ponieważ stanowią one perfekcyjnie połączenie z jasnymi ścianami. Ponadto listwy wykonane z MDF są bardzo wytrzymałe, a także odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.
Styl hygge to przede wszystkim oddanie hołdu temu co proste, minimalistyczne oraz przytulne. Korzysta on z nienachalnej, naturalnej palety barw, w której to podstawą jest biel oraz szarość. Użyte w domowych przestrzeniach kolory, mają sprawiać, że czujemy się w nich swobodnie, a także komfortowo. Dodatkowo styl ten jest łatwy do osiągnięcia i to w niedrogi sposób. Wystarczy udekorować swoje mieszkanie kilkoma dodatkami (świecami, poduszkami itd.). To one są tutaj najważniejsze. Styl hygge zarówno we wnętrzach, jak i w nurcie filozoficznym kieruje się przesłaniem: żyj pełnią szczęścia oraz w zgodzie z samym sobą!