Ramki na zdjęcia z listew przypodłogowych
Remont mieszkania lub domu bądź ostateczne wykończenie tych przestrzeni ma jeden efekt uboczny: pozostaje dużo resztek po materiałach użytych do ich aranżacji. Mimo iż przed rozpoczęciem prac dokonuje się pomiarów wnętrza, dostosowując w ten sposób ilość niezbędnych rzeczy w postaci tapety czy ozdobnych listew, to jednak zawsze warto mieć tzw. zapas. Dodatkowa rolka, puszka farby czy kilka listew z pewnością nie zaszkodzą, a niekiedy mogą uratować wnętrze, zwłaszcza jeśli zaistnieje potrzeba dopasowania konkretnego elementu według wzoru (dzieje się tak głównie z tapetą lub kafelkami). Często jednak dochodzi do sytuacji, kiedy pojawiają się nadprogramowe kawałki elementów dekoracyjnych, np. w postaci listew przypodłogowych, których nie da się wykorzystać w kolejnym wnętrzu. Jak zatem można zaaranżować fragmenty listew MDF?
Listwy MDF jako ramki na zdjęcia
Wtórne wykorzystywanie pozostałych elementów to dbanie o środowisko. Nie generuje się wtedy dodatkowych odpadów, a to ma wpływ na ekologiczny styl życia. Co więcej, często nowe przedmioty stworzone z odzyskanych fragmentów mają zdecydowanie oryginalniejszy design niż w przypadku gotowych przedmiotów ze sklepu. Rozwiązań na danie „drugiego życia” listwom jest kilka. Przede wszystkim odcinki drewnopodobnych listew przypodłogowych mogą być wykorzystane jako podstawa do ramek na zdjęcia bądź wszelkiego rodzaju plakaty. Zarówno te wąskie, jak i szerokie listwy z powodzeniem mogą pełnić funkcję czterech ozdobnych ramion, w które wkomponowany zostanie obrazek. Z białymi listwami szczególnie dobrze będą prezentować się plakaty o dużym formacie, np. A3. Listwy MDF dzięki swojej prostej prezencji wpiszą się w każdy styl wnętrza, zaczynając od tego najmniej ozdobnego, jakim jest minimalizm, po bardziej wyszukane aranżacje, takie jak glamour czy nowoczesny eklektyzm.
Jak krok po kroku stworzyć ramkę z listwy przypodłogowej?
1) Na samym początku warto określić, ile kawałków listwy zostało; w przypadku tradycyjnej ramki potrzebujemy 4 listew, z kolei do nowoczesnej wersji można wykorzystać 2, po jednej na górę i dół, oraz dołączyć sznurek, do którego za pomocą niewielkiej klamerki zostanie przyczepione zdjęcie. Jeśli fragmentów jest więcej, można z powodzeniem wykorzystać je jako elementy do kolejnych ramek na zdjęcia. Obydwie pary, które stworzą ramiona naszej ozdoby, muszą być jednakowej długości oraz szerokości, jeśli ma być zachowana symetryczność. W przypadku, gdy wymiary różnią się od siebie, należy dokonać ich odpowiedniego przycięcia. Jeśli jednak chcemy stworzyć ramkę, która kształtem ma przypominać kwadrat, wszystkie listwy muszą być tego samego rozmiaru.
2) Gdy mamy już dobrane pary listew o jednakowych względem siebie długościach (dwie na wysokość i dwie na długość), należy dopasować wymiary plakatu lub zdjęcia, które mają być umieszczone wewnątrz ramki. Ważne, by rozmiar grafiki był odpowiednio dobrany do wielkości ramki. Zbyt mały obrazek nie będzie widoczny, z kolei zbyt duży nie będzie prezentował się estetycznie.
3) Kolejną kluczową kwestią jest dobór szkła lub plexi. Pozwoli to na dodatkową ochronę grafiki umieszczonej w ramce. Tego typu elementy są łatwodostępne w różnego rodzaju sklepach budowlano-aranżacyjnych. Można również wykorzystać w tym celu szkło/plastik z już posiadanej ramki. Tę opcję docenią zwłaszcza osoby, które stawiają na ekonomiczne rozwiązania.
4) Ostatnim aspektem – opcjonalnym – jest zastosowanie haczyków na tylnej części ramki, by móc powiesić obraz na ścianie. Ten etap jest krokiem dodatkowym, przeznaczonym dla osób, które nie chcą ustawiać plakatu lub zdjęcia na półce, a pragną wyeksponować go lub stworzyć kombinację mini galerii obrazów.
Jak widać – proces tworzenia ramki składającej się z resztek listew MDF jest prosty, a przy tym bardzo efektowny oraz przyjazny dla środowiska. Z pewnością z tego pomysłu skorzystają osoby, które w swoich wnętrzach stawiają na oryginalne rozwiązania, a także ci chętnie korzystający ze wszelkich technik DIY. Polecamy tego rodzaju kreatywne wykorzystywanie pozostałych fragmentów dekoracyjnych, ponieważ pozwala to na wyzwolenie swoich umiejętności artystyczno-manualnych. Każdy, kto wykona taką ramkę, będzie mógł z dumą prezentować ją przed innymi.