Styl paryski we wnętrzach, czyli nowoczesna klasyka
Nowocześnie oraz pięknie urządzony dom to marzenie wielu z nas. Wnętrze powinno odwzorowywać nasz charakter oraz zainteresowania. Być z nami w jakiś sposób tożsame. Każdy styl wnętrzarski charakteryzuje się czymś innym, bazuje na innych kolorach, fakturach, materiałach czy wzorach. Mimo że mogą być one czasem do siebie podobne, to ich diabeł tkwi szczegółach. Przecież dusza naszego wnętrza to dbałość o nawet najmniejsze detale. Początki dzisiejszego stylu francuskiego sięgają XVII wieku, czyli epoki panowania Ludwika XIV, zwanego Królem Słońce. To za sprawą jego poczynań stolica Francji stała się jednocześnie stolicą kultury, mody oraz przede wszystkim architektury.
Wnętrza w stylu paryskim
Styl paryski, znany również szerzej jako styl francuski, często wykorzystywany jest przy urządzaniu loftów lub zabytkowych kamienic. Cechuje się: wysokimi sufitami, dużymi oknami czy marmurowymi kominkami. Charakterystycznym elementem aranżacji wnętrz w stylu francuskim są sztukaterie zarówno te wykańczające ścianę, jak i te sufitowe. Francuzi znani są ze swojego wielkiego zamiłowania do historii, szanują ją, dlatego styl paryski można określić za pomocą dwóch słów: elegancki eklektyzm. Świadome połączenie klasyki z nowoczesnym designem sprawia, że jest to styl coraz częściej pojawiający się w architekturze wnętrzarskiej, w tym również polskiej. Wyjątkowość wnętrz francuskich polega na umiejętności zestawiania różnych stylów oraz epok. Duża ilość luster, jasne kolory ścian oraz zasłony powieszone pod samym sufitem dają złudę większej, przestronnej przestrzeni, a w stylu francuskim jest ona jak najbardziej pożądana. Kwintesencją francuskiego stylu we wnętrzach jest występowanie w nich rozmaitych obrazów, rzeźb, grafik stworzonych przez najznakomitszych artystów. Przecież Paryż to europejska kolebka sztuki.
Jakie meble oraz oświetlenie wybrać?
Jeżeli chodzi o meble, to w stylu francuskim mają one wyglądać lekko oraz szykownie. Powinny być wykonane z drewna. W wystroju nie może zabraknąć: okrągłych stolików kawowych, sof, komody, krzeseł, ludwikowskich foteli czy lamp. Ekskluzywnego wydźwięku pomieszczeniom nadadzą natomiast fikuśne konsole lub eleganckie toaletki. Dobrze, aby wszystkie sprzęty, znajdujące się w mieszkaniu, występowały w nim w liczbie parzystej i stosowały się do podstawowych zasad symetrii.
Francuzi bardzo cenią sobie dobór oświetlenia. W paryskich wnętrzach często więc można spotkać kryształowe żyrandole czy luksusowe, złote lampki. Preferowana jest jasna kolorystyka, najlepiej złamana biel, elegancka szarość, a także pastele. Dla skontrastowania jasnych odcieni często dodawana jest we wnętrzach smolista czerń, która ożywia przestrzeń, nadając jej wyrazisty charakter.
Klimat Paryża, czyli podłoga w jodełkę?
Wzór jodełki stosowany był już w pałacach oraz na dworach najznakomitszych, francuskich rodzin arystokratycznych. Tworzy się go na dwa sposoby. Jednym z nich jest „Herringbone” jest to bardziej klasyczna forma. Polega na ułożeniu względem siebie pod kątem prostym prostokątnych deseczek. Drugim stylem zestawiania klepek jest „chevron”, czyli zygzak, w którym to każda klepka jest cięta pod odpowiednim skosem.
We wnętrzach, stylizowanych na styl paryski, podłoga powinna być przede wszystkim solidna oraz drewniana, a przy tym wykończona odpowiednią listwą przypodłogową. Paryżanie zazwyczaj stawiają na uniwersalne, eleganckie, a także białe listwy. Dzięki temu parkiet będzie wytrzymały oraz trwały, a w dodatku doskonale skomponuje się z klasyczną estetyką panującą we wnętrzu. Francuzi często wybierają do swoich mieszkań podłogę w nieco ciemniejszych kolorach, ponieważ ciemne drewno w połączeniu z jasnymi ścianami czy też listwami przypodłogowymi stanowi idealną kombinację. Ciekawostką jest, że w niektórych pomieszczeniach, a zwłaszcza w kuchni lub łazience, Paryżanie nadal mają jeszcze oryginalne, stare czarno – białe kafle lub kamienne posadzki, cieszące się ponadstuletnią tradycją.
Lekcja paryskiego stylu we wnętrzach
Styl paryski to w głównej mierze niewymuszona elegancja, szyk oraz klasyka. Odwołanie się do tradycji oraz historii, a zarazem oddanie czci minimalizmowi i nowoczesności. To styl kontrastów: ciemnej podłogi/mebli z pastelowymi ścianami. Dodatkowo jest dystyngowany, a jednocześnie niezobowiązujący, wręcz luźny. To styl dedykowany estetom oraz wielbicielom klasyki.