Styl prowansalski – informacje ogólne
Prowansja to kraina w południowo-wschodniej Francji, położona nad Morzem Śródziemnym. Kamienne domki, sielskie krajobrazy, pola lawendowe oraz zielone wzgórza sprawiają, że jest to miejsce uwielbiane przez turystów, pragnących zanurzyć się w jego naturze oraz spokoju. Sam Pablo Picasso uczył się tam garncarstwa, a poza tym namalował wiele pejzaży, prezentujących to niezwykle urokliwe miejsce, światu.
Prowansalskie wnętrza to synonim sielskiego, spokojnego oraz bezpretensjonalnego klimatu wsi, utożsamianego z promieniami słońca, odpoczynkiem oraz wygodą. Pomieszczenia w tym w stylu mają być przede wszystkim ciepłe oraz przytulne, odwołujące się w każdym aspekcie do otaczającej nas przyrody i natury. Podstawą wystroju prowansalskiego jest drewno. Francuzi uważają bowiem, że drewniane, często nieco zniszczone meble, nadają pomieszczeniom szlachetności oraz uroku. Następnym, ważnym materiałem jest kamień. Budulec ten można wprowadzić do prowansalskich domów czy też mieszkań w formie okładzin ściennych bądź w podłogach. W lokum prowansalskim stosowana jest głównie biel w różnych jej odcieniach, a także pastele. Jeżeli chodzi o ciepłe, nasycone kolory, takie jak na przykład pomarańcz, to może być on jedynie widoczny w drobnych elementach dekoracyjnych. Ponadto Prowansja to kraina pachnącej lawendy, dlatego ten odcień fioletu również może zostać wprowadzony do sielskiego wystroju. Na przykład lawendowe ściany świetnie będą wyglądały w towarzystwie białych mebli. Zwieńczeniem dekoracyjnym oraz zapachowym wnętrz utrzymanych w tym stylu są świece, przywodzące na myśl swoim aromatem prowansalską łąkę oraz wakacje.
Styl prowansalski – idealny do kuchni?
Styl prowansalski stosowany do aranżacji kuchni na przestrzeni ostatnich lat zdobył szerokie uznanie nie tylko wśród Europejczyków. Obecnie kuchnie w tym stylu można zobaczyć w każdym zakątku na świecie. Dlaczego zdobył on aż tak dużą popularność? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Kuchnia w stylu prowansalskim to zestawienie zarówno stylu rustykalnego, jak i boho oraz cenionej przez wszystkich - funkcjonalności. Być może to właśnie ta praktyczność wpłynęła na tak duże zainteresowanie nim ludzi. W kuchni urządzonej „po prowansalsku” nie może zabraknąć urządzeń usprawniających nasze gotowanie. Ciekawym rozwiązaniem jest stylizowanie nowoczesnego sprzętu AGD m.in. lodówki czy mikrofalówki, na urządzenia starsze, na przykład o 50 lat. Jeżeli w Twojej kuchni znajduje się miejsce na jadalniany stół, to zgodnie ze stylem prowansalskim musi on być drewniany, a także przykryty lnianym obrusem albo serwetą. Dodatkowym atutem będą postawione na nim kosze wiklinowe ze świeżym, pachnącym pieczywem. Nada to Twojemu wnętrzu jeszcze przytulniejszego, swojskiego klimatu.
Poza tym styl ten doskonale oddziałuje na nasze zmysły, dlatego na kuchennych parapetach zalecane jest zamieszczenie doniczek z prowansalskimi, aromatycznymi ziołami, które później zostaną wykorzystane podczas doprawiania naszych potraw. Zgodnie z koncepcją stylu prowansalskiego każdy mebel kuchenny powinien być drewniany oraz jasny, zaś szafki stylizowane na nieco podstarzałe, a także wyblakłe. Co do blatów kuchennych to początkowo były one kamienne bądź drewniane. Natomiast obecnie preferowane są te ceramiczne.
Listwy przypodłogowe w stylu prowansalskim
Styl prowansalski kojarzony jest z subtelną, delikatną dekoracją, a także naturalnością w wystroju. W aneksie kuchennym na podłodze nie stosuje się popularnych płytek ceramicznych. Zastępuje się je natomiast zaimpregnowanym drewnem. Prostota tych podłóg sprawia, że listwy przypodłogowe mogą mieć nieco bardziej dekoracyjną formę. Na rynku dostępna jest szeroka oferta różnorodnych ich zdobień oraz możliwość wyboru ich faktury. Warto także wspomnieć, że w kuchni najlepiej sprawdzą się listwy wilgocioodporne. Najczęściej zaleca się wybór modeli w odcieniu bieli, ciemnego brązu bądź naturalnego drewna.
Drewniane meble, jasne kolory, naturalne materiały oraz minimalistyczne ozdoby to w skrócie wszystko, co powinieneś wiedzieć o stylu prowansalskim. Jest to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie prostotę oraz naturę zarówno w życiu, jak i do aranżacji wnętrz. Ponadto stwarza on przytulne, ciepłe w obcowaniu wnętrze, w którym nawet gość czuje się, jakby był u siebie.