Styl safari we wnętrzach

Styl safari, nazywany stylem afrykańskim, rozpowszechniony został w XIX wieku. Słowo safari w języku suahili oznacza podróż. Utarło się przekonanie, że styl ten narodził się w trakcie obserwacji, przez europejskich podróżników oraz kolonizatorów, ludu afrykańskiego – jego zachowania, ubioru oraz rytmu dnia. Bogacze, mający tam swoje domy, przywozili z tych dalekich podróży rozmaite rzeźby, skóry czy też broń, którymi dekorowali później swoje luksusowe rezydencje. Styl safari to wyprawa w samo serce dzikiej Afryki.

afrykańska maska

Wnętrze w stylu safari to z jednej strony spokojny oraz nieco monotonny krajobraz pustynny, a z drugiej dzika, niebezpieczna flora oraz fauna. Jest to pewnego rodzaju połączenie kultury afrykańskiej oraz europejskiego stylu Starego Świata. Typową kolorystyką, dominującą w tym nurcie wnętrzarskim, są barwy ciepłe (kolory ziemi), przywodzące na myśl odcienie piasku, pustyni, sawanny oraz dżungli. Oczywiście ten słoneczny koloryt może stanowić jedynie tło do dodatków bądź umeblowania w nieco bardziej odważnych oraz jaskrawych odcieniach. Materiały popularne dla stylu safari to przede wszystkim drewno, a poza tym bambus, trzcina czy też płótno. Najważniejsze, żeby były w 100% naturalne, tyczy się to także mebli. Najczęściej wykonane są one z drewna egzotycznego lub rattanu (naturalnego materiału, używanego do ich wyplatania). Ponadto mogą być one ozdobione, niezwykle trendowymi, motywami zwierzęcymi. Print lamparci bądź tygrysi występuje również w dodatkach, a mianowicie na przykład: na poszewkach, kocach czy wazonach.

Jeżeli chodzi o tkaniny, jakie powinny znajdować się we wnętrzach upozorowanych na te afrykańskie, to przede wszystkim należy postawić na ich kolor. Tekstylia te występują także w wielu splotach, fakturach oraz wzorach, przykładem mogą być utkane w sposób geometryczny chodniczki lub narzuty na łóżko. Wykorzystanie tradycyjnych elementów ceramicznych to kolejny zabieg dekoracyjny. Smukłe, wysokie wazony czy proste talerze stanowią obowiązkowy dodatek każdego pomieszczenia w stylu afrykańskim. Narodziny stylu safari to głównie czas europejskich wypraw na afrykańskie tereny, dlatego jednym z kolejnych motywów go charakteryzujących są podróże. Zatem preferowane jest, aby w pokojach znajdowały się stare globusy, mapy (stylizowane na te wiekowe) czy też kompasy. Wszystko to, co utożsamiane jest z dzikimi podróżami w nieznane. Egzotycznym dodatkiem do aranżacji wnętrz w stylu safari są również tradycyjne elementy identyfikowane ze sztuką plemienną np. dekoracyjne maski, tarcze, figurki bądź rzeźby.

Sypialnia w stylu safari

Pokój sypialniany to jedno z najważniejszych pomieszczeń znajdujących się w domu. Łóżka w stylu afrykańskim zazwyczaj wykonywane są na drewnianym, solidnym stelażu. Moskitiera, czyli zasłona z grubej siatki zawieszanej nad łóżkiem, na tzw. Czarnym Lądzie, spełnia przede wszystkim funkcję ochronną przed niepożądanymi owadami. Natomiast jest to także ciekawy dodatek wnętrzarski, który nadaje sypialni lekkiego oraz intymnego charakteru. Uzupełnieniem pokoju sypialnianego są drewniane stoliki nocne, a także stojące na nich lampy, również uformowane z naturalnego drewna. Jeżeli chodzi o oświetlenie wiszące, to świetnie się sprawdzą lampy z kloszami plecionymi z trawy morskiej.

Czas na WNĘTRZARSKIE POLOWANIE!

wnętrze w stylu safari

Safari bardzo często kojarzone jest z polowaniami na zwierzynę. Może dlatego tak popularnym rozwiązaniem, od dawna funkcjonującym w tym stylu, są meble skórzane. Fotele, kanapy czy też narożniki, wykonane ze skóry, powinny być dość duże oraz masywne. Jednym z najczęściej wybieranych skórzanych odcieni jest czekoladowy brąz. Kolor ten bowiem świetnie współgra z jasnymi dodatkami o zwierzęcym motywie np. kocem, okrywającym skórzane łóżko o princie zebry.

Podłogi oraz listwy w stylu safari

Podłogi w stylu safari powinny być wykonane z materiału chłodzącego, jakim jest na przykład terakota (inaczej płytki szkliwione). Częstym wyborem jest także zastosowanie ciemnego drewna (również tego egzotycznego). Każdy drewniany parkiet powinien być wykończony odpowiednimi listwami przypodłogowymi, nadającymi wnętrzu pożądanego stylu oraz charakteru. Świetnym rozwiązaniem będzie zastosowanie listwy wykonanej z płyty MDF, czyli materiału drewnopodobnego. Mieszkańcy Czarnego Lądu cenią sobie niezwykle trwałe oraz odporne na zniszczenia materiały, a listwy MDF właśnie takie są. Ponadto pozwalają one zamaskować kable, a także nieestetyczne zakończenia tapet, dzięki czemu zarówno domownicy, jak i goście, odwiedzający dom, będą mogli w pełni oddać się podziwianiu egzotycznego wnętrza w stylu safari. Dodatkowo białe listwy MDF są jednym z najczęściej wybieranych modeli, ze względu na swoją uniwersalność oraz praktyczność. Elementem dekoracyjnym podłogi, oprócz wcześniej wspomnianych listew, mogą być także ręcznie tkane, zdobnicze chodniczki bądź kolorowe dywany.

Styl afrykański w wystroju to przede wszystkim unikalność, dzikość oraz egzotyka. Stanowi on pewnego rodzaju niesamowitą, wnętrzarską podróż na nieznany ląd, zamkniętą w czterech ścianach. Styl safari to styl, który na pewno wyróżni się na tle innych, czyniąc Twój dom jedynym w swoim rodzaju.