Styl shabby chic

Shabby chic to popularny styl w aranżacji wnętrz, który łączy w sobie urok starych bądź celowo postarzanych mebli z różnego rodzaju przetarciami oraz wytarciami. Nadaje pomieszczeniom romantycznego, a także niezwykle subtelnego klimatu. Za główną propagatorkę tego stylu uważa się Rachel Ashwell – brytyjską projektantkę i dekoratorkę. Chcąc go zdefiniować, wystarczy przyjrzeć się samej jego nazwie, która stanowi ogromną wskazówką. Bowiem shabby oznacza sfatygowany, podniszczony zaś chic – szyk, elegancję.

Nurt ten bazuje przede wszystkim na białych meblach. Stanowią one jego podstawowy wyznacznik. Preferowane są te drewniane, naznaczone zębem czasu, a więc popękane, poprzecierane czy też lekko otarte. Mają one sprawiać wrażenie odnalezionych na strychu lub na targach staroci. We wnętrzach w stylu „starego szyku” dominują również pudrowe róże, akwarelowe błękity, a także złamane szarości.

Jak urządzić pomieszczenia w stylu shabby chic?

komoda w stylu shabby chic

Najlepiej, aby w centrum sypialni w stylu shabby chic znajdowało się postarzane, białe łóżko wykonane z drewna. Powinno być wysokie i wyposażone w ozdobny zagłówek. W nurcie tym króluje biel, z tego też względu to właśnie ten kolor powinien pojawić się na pościeli oraz dekoracyjnych poduszkach. Szafki nocne muszą nawiązywać do stylistyki łóżka (np. mieć podobny stopień zużycia). W romantycznej sypialni, stanowiącej kombinację elegancji i klasyki, dobrze będzie wkomponować toaletkę, która spopularyzowała się w XVIII wieku. To właśnie przy niej, w czasach przedłazienkowych, kobiety malowały się oraz czesały. W pierwszym stuleciu od jej narodzin lustra schowane były pod podnoszonym blatem. Niektóre modele cechowały się skomplikowaną budową, bowiem posiadały szufladę, która napełniona wodą z cysterny, służyła Paniom do mycia twarzy. Nad toaletką (czy to w zestawie, czy też osobno) musi pojawić się oczywiście lustro w ozdobnej, białej ramie. W jej roli może wystąpić również komoda bądź konsola. Jeżeli chodzi o elementy dekoracyjne, to sprawdzą się tutaj dodatki, takie jak na przykład: lampki nocne, obrazy, zegary czy też świeczniki. Wszystkie z nich powinna zespalać jedna kluczowa cecha: starość.

Podobne zasady obowiązują przy urządzaniu salonu. Podstawowym wyposażeniem każdego z nich są meble wypoczynkowe. W stylu shabby chic szczególną popularnością cieszy się kanapa z nieco wygiętymi podłokietnikami. Najczęściej ma ona gładki materiał obiciowy. Kolejny ważny element salonowy stanowi stolik kawowy, koniecznie na giętych nóżkach. Zalecane jest, aby był w jasnym kolorze. Może mieć on również delikatne zarysowania czy też przetarcia. Jeżeli chodzi o komodę, to powinna posiadać dużą ilość szufladek z metalowymi uchwytami. Doskonałym wyborem w przypadku połączonego salonu z kuchnią jest kredens, w którym to można zaprezentować cenną kolekcję starej porcelany. Uzupełnienie salonu mogą stanowić stare plakaty na ścianach, żyrandol z białego metalu oraz ozdobne doniczki.

Aby urządzić kuchnię w stylu shabby chic, muszą zostać spełnione wcześniej trzy podstawowe wytyczne, a mianowicie: wybranie jasnych, stonowanych odcieni, bazowanie na motywach roślinnych i kwiatowych, a także zastosowanie w niej sporej ilości dodatków. Stół jadalniany powinien być wykonany z bielonego drewna. Ponadto świetnie będzie prezentował się na nim haftowany obrus oraz dziergane na szydełku serwetki. Ornament roślinny może pojawić się w formie tapety na ścianie lub jako ozdobny wzór na naczyniach (garnkach, patelniach). Zwieńczeniem tego romantycznego klimatu będą koronkowe firany, a także dekoracyjne wazony wypełnione świeżymi, pięknymi kwiatami.

Jakie listwy wybrać do wnętrza w stylistyce shabby chic?

pokój dzienny w stylu shabby chic

Listwy przypodłogowe stanowią niezbędny element wykończeniowy każdej podłogi. Poza funkcją ozdobną zabezpieczają również ścianę przed różnymi zabrudzeniami oraz uszkodzeniami. W stylu shabby chic najlepiej sprawdzą się białe listwy MDF, ponieważ w prosty sposób – za pomocą farby – można poddać je celowemu postarzeniu. Ich biel idealnie będzie również współgrała ze zgaszonymi, pastelowymi oraz jasnymi ścianami, meblami, a także drewnianymi podłogami (stylizowanymi na stare, często dębowymi). We wnętrzach w stylu shabby chic można wykorzystać także ozdobne, frezowane listwy, które dodatkowo podkreślą styl pomieszczenia.

Ponadto podłogi te ze zdobiącymi je listwami przypodłogowymi z reguły pozbawione są dywanów. Drewno można zastąpić terakotą imitującą deski lub gresem – najlepiej przewodzącym ciepło przy ogrzewaniu podłogowym.

Stylistyka shabby chic często mylona jest z nurtem prowansalskim, jednak należy pamiętać, że biel odgrywa w nim znacznie większą rolę. Ponadto w trakcie urządzania tego typu wnętrz liczy się głównie kreatywność i zdolność tworzenia prawdziwych „perełek” z rzeczy, które nadawały się do kosza. Shabby chic czerpie z takich stylów jak: vintage, retro oraz klasyki.