Styl w mieszkaniu a listwy przypodłogowe
Urządzanie mieszkania może przysporzyć nie lada problemów – i choć możemy mieć zamysł oraz wizję na to, jak ma wyglądać nasza idealna przestrzeń, to pojawiają się problemy natury aranżacyjnej. Niekiedy wybranie koloru ścian, tapety czy odpowiedniego umeblowania nie wystarcza – należy brać pod uwagę o wiele więcej aspektów, a jednym z nich jest maskowanie łączeń między ścianą a podłogą, których pod żadnym pozorem nie powinno się zostawiać. Mają one wpływ nie tylko na estetykę pomieszczenia, ale także pozwalają na zabezpieczenie zarówno ścian, jak i paneli lub posadzki. W takim przypadku warto zdecydować się na wykorzystanie listew przypodłogowych. Jednak czy pasują one do każdego stylu, w jakim są urządzone pomieszczenia? Odpowiedź na te i inne pytania związane z tematyką aranżacji wnętrza poznacie w dzisiejszym wpisie.
Dobór listwy do wnętrza
Zacznijmy od najważniejszego elementu – od samej sztukaterii. Ważne jest to, aby dobrać ją w odpowiedni sposób, a więc by nie kontrastowała w nieestetyczny sposób. Co to oznacza w praktyce?
Kolor listwy – można go dopasować do koloru podłogi (tworząc jednolitą powierzchnię i spójną aranżację) lub też przeciwnie – postawić na wyróżniający się na tle drewnianych paneli odcień, np. klasyczną i ponadczasową biel;
Wysokość – na rynku istnieją listwy w wielu rozmiarach, a przede wszystkim różnią się one od siebie wysokością. Jeśli zależy nam wyłącznie na zamaskowaniu nieestetycznych szczelin, warto postawić na niższą listwę, która spełni jedynie funkcję praktyczną. Z kolei gdy chcemy zaaranżować naszą przestrzeń w oryginalny sposób, wtedy z pomocą przychodzą wysokie listwy przypodłogowe.
Materiał – do wyboru pozostają drewnopodobne listwy wykonane z płyty MDF oraz dopasowujące się do powierzchni ściany listwy z tworzywa sztucznego (elastyczne z polimeru). Które z nich wybrać? Kluczem jest wykończenie podłogi – jeśli jest ona drewniana (z litego drewna bądź paneli), najlepszą opcją będą listwy MDF. Z kolei jeśli na podłodze znajduje się wykładzina dywanowa lub PCV – świetnie sprawdzą się elastyczne listwy polimerowe.
Wykończenie – choć temat ten poruszaliśmy już w naszym wpisie, warto przypomnieć, że wyróżniamy dwa efekty, jakie mogą posiadać listwy: to wykończenie matowe oraz błyszczące (lakierowane). Matową sztukaterię warto zastosować w pomieszczeniach minimalistycznych, z kolei lakierowane listwy MDF będą idealne do wnętrz utrzymanych w stylu glamour.
Różnorodne style aranżacyjne a listwy
Jak powszechnie wiadomo – ile osób, tyle opinii… a także upodobań co do stylu, w jakim będzie urządzone nowe mieszkanie lub dom. Rynek aranżacyjny rozwinął się na tyle, że obecnie każdy może dopasować obowiązujące trendy do swoich preferencji. Do najpopularniejszych stylów należą obecnie:
- styl skandynawski – utrzymany w duchu minimalistycznym, o wysokiej estetyce. Cechuje go wykorzystywanie elementów aranżacyjnych w jasnych kolorach, zwłaszcza bieli, przez co pomieszczenia mogą wydawać się surowe. Do wnętrz w stylu skandynawskim świetnie sprawdzą się białe, wysokie listwy wykonane z tworzywa drewnopodobnego, które w prosty i praktyczny sposób zamaskują szczeliny dylatacyjne, a jednocześnie będą pełniły funkcję estetycznego dodatku, który nie zakłóci spójnego wyglądu całej przestrzeni;
- styl rustykalny – charakteryzuje się naturalnymi dodatkami aranżacyjnymi, w tym m.in. wykorzystaniem drewna bądź surowej cegły na ścianie. W tym przypadku również warto postawić na listwy MDF w białym kolorze – będą przepięknie kontrastować z czerwonym odcieniem cegły, tworząc wyjątkową i stylową kombinację aranżacyjną. W przypadku ceglanej ściany we wnętrzach rustykalnych nie najlepszym elementem wykończeniowym będą listwy elastycznej, ponieważ mogą one odchodzić od sztywnych i twardych cegieł, powodując nieestetyczne szczeliny;
- styl loftowy – cieszący się nieustającą popularnością styl, w którym na pierwszy plan zostaje wysunięte wszystko to, co nowoczesne i industrialne. Do loftowych wnętrz idealne sprawdzi się beton architektoniczny położony na jedną ścianę jako element aranżacyjny, a do zamaskowania łączeń między ścianą a podłogą – listwy MDF. Betonowe płyty najczęściej posiadają matowe wykończenie, dlatego świetnym rozwiązaniem będzie postawienie na lakierowane listwy, które wyróżnią się na tle ściany.
Jedna listwa MDF… wiele rozwiązań! Jak widać, jest to element jednocześnie praktyczny i dekoracyjny, a przede wszystkim – uniwersalny. Obecnie produkowane listwy przypodłogowe mogą w mgnieniu oka zmienić wystrój całej przestrzeni, czyniąc ją estetyczną oraz stylową. A czy Ty masz już wybrane nowe listwy, jakie zagoszczą w Twoim mieszkaniu?