Urządzanie salonu kosmetycznego

Salony kosmetyczne to przysłowiowy raj dla kobiet, w którym spędzają dużą ilość czasu. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że to nie tylko samo wykonywanie zabiegów czy osobowość kosmetyczki bądź kosmetologa przyciąga klientów. Na dobre pierwsze wrażenie ma wpływ przede wszystkim wygląd salonu, który jest w stanie albo zachęcić osoby z zewnątrz do skorzystania z oferty lub też przeciwnie – sprawić, że klient zrezygnuje z gabinetu na rzecz innego. Istotną rolę pełnią elementy wykończeniowe całej przestrzeni, w tym m.in. listwy przypodłogowe.

Jakie listwy będą odpowiednie do salonu kosmetycznego?

listwa przypodłogowa wilgocioodporna

Przy wykańczaniu wnętrza, które ma służyć jako gabinet kosmetyczny, warto wykorzystać takie elementy, które będą zarówno praktyczne, jak i estetyczne. W końcu wygląd finalny całego pomieszczenia musi przykuwać uwagę klientów, dlatego tak ważne jest inwestowanie w dodatki i jego aranżację. Oprócz standardowego pokrycia ścian jasną farbą warto wykorzystać listwę podłogową białą, aby współgrała zarówno z podłogą – najczęściej wykonaną z płytek – a także z resztą elementów dekoratorskich i aranżacyjnych. Biel wpłynie na estetykę całego salonu oraz sprawi, że będzie wyglądał bardzo elegancko. Optycznie powiększy także całą przestrzeń, rozjaśni wnętrze i wywoła ogólne wrażenie czystości. Ciekawą formą takiego elementu wykończeniowego może być listwa przypodłogowa wilgocioodporna z dodatkowym wzmocnieniem w postaci podwójnego frezowania. Taki zabieg nie tylko korzystnie wpływa na dopasowanie listwy do progu, ale także wzmacnia efekt wizualny. Co więcej, listwa podłogowa jako element wykończeniowy salonu kosmetycznego, zamaskuje wszelkie defekty, do których doszło czy to podczas remontu, czy powstawania budynku. Warto mieć na uwadze, że większość gabinetów kosmetycznych w centrum miast to pomieszczenia usytuowane w starych kamienicach, co przekłada się na nierówne ściany oraz podłogi. Użycie listew pozwoli skutecznie odmienić wygląd całej przestrzeni, która jednocześnie zyska schludny i estetyczny design. Należy też wziąć pod uwagę wielkość listew – zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie tych wyższych, ponieważ optycznie powiększą one pomieszczenie i nadadzą mu bardziej dopracowany wygląd. To ważna kwestia, by gabinet, w którym wykonywane są zabiegi, prezentował się w jak najlepszym świetle. Niewątpliwą zaletą montażu listew przypodłogowych w salonach kosmetycznych jest także fakt ukrycia pod nimi okablowania pochodzącego od sprzętów czy studyjnego oświetlenia (w przypadku gabinetów oferujących np. wykonywanie makijażu okolicznościowego). Wszystkie możliwości, jakie oferują listwy podłogowe, przełożą się na lepsze funkcjonowanie całego salonu.

Aranżacja salonu kosmetycznego – zasady i wymogi

salon kosmetyczny z białymi listwami

Zanim jednak właściciel gabinetu będzie mógł wybierać elementy dekoracyjne czy odcień farb na ściany, a także omawiane listwy, musi wziąć pod uwagę szereg zaleceń, bez których jego salon nie jest w stanie funkcjonować. Jako że wszystkie zabiegi muszą odbywać się przy zachowaniu środków reżimu sanitarnego, przy wyposażaniu wnętrza pomieszczenia należy przestrzegać zasad higieny pracy – musi być zapewniony dostęp do łazienki, zarówno dla pracowników jak i dla klientów, a w jej wnętrzu, oprócz umywalki i muszli, powinny znajdować się środki czystości do powszechnego użytku. Również główne pomieszczenie do wykonywania zabiegów objęte jest konkretnymi restrykcjami – po pierwsze musi być przystosowane do świadczenia usług, a więc sterylne i uporządkowane, należy zadbać także o funkcjonalne meble do przechowywania np. specjalistycznych urządzeń, a także musi posiadać wydzieloną przestrzeń służącą jako poczekalnia. Co istotne, warunki sterylności powinny być przestrzegane każdego dnia, żeby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim klientom o każdej porze.

Wybór dodatków oraz elementów wykończenia wnętrza gabinetu kosmetycznego m.in. w postaci listew przypodłogowych to zadanie wymagające uwagi. Warto stawiać zarówno na wygląd, jak i na funkcjonalność i łączyć te cechy, aby stworzyć miejsce idealne. Wystrój i styl, w jakim zostanie urządzony salon kosmetyczny, z pewnością przełożą się na zadowolenie i zwiększenie ilości klientów.