Wnętrze w stylu angielskim, czyli połączenie prostoty z elegancją
Styl angielski stanowi gustowną mieszankę kolonistycznych akcentów oraz wiejskich motywów rodem z „cotton house”, czyli przytulnego domu na peryferiach. Charakteryzuje się prostymi aranżacjami, romantycznymi wykończeniami oraz poprzemysłową surowością.
Kolorystyka i wzory stylu angielskiego
W angielskich wnętrzach króluje przede wszystkim pastelowa gama ciepłych kolorów, które mają za zadanie stworzenie przytulnej, sielankowej atmosfery w mieszkaniu. Najczęściej wykorzystywane są tutaj beże, rozmyte biele, jasne zielenie oraz delikatne róże. Jednak nie są to jedyne, akceptowalne barwy. W pomieszczeniach inspirowanych pozostałościami kolonijnymi z powodzeniem można zdecydować się również na odcienie żółci, granatu, brązu, szarości oraz pomarańczu. Styl angielski uwielbia wzory. Do najpopularniejszych z nich zalicza się: pąki rozkwitających róż, szkocką kratę, a także ornamenty w postaci pasów. Motywy te pojawiają się m.in. na obiciach sof, ścianach czy też pościeli.
Styl angielski – charakterystyka
Styl ten można podzielić na trzy odmiany, a mianowicie: styl industrialny, wiejski oraz kolonialny. Pierwszy z nich kojarzony jest z dużymi pomieszczeniami, w szczególności loftami. Opiera się on przede wszystkim na surowości i minimalizmie. Drewno, nadające wnętrzu przytulnego charakteru, zostaje połączone tutaj z betonem lub cegłą. Natomiast efekt sielankowy uzyskuje się poprzez dekorowanie swojego domu zgodnie z regułami stylu cottage (styl wiejski). Pokoje maluje się wtedy na jasne kolory, a na ścianach znajdują się kwieciste wzory. Jeżeli chodzi o styl kolonialny, to stawia on głównie na masywne meble wykończone orientalnymi detalami. Te trzy wersje angielskiego wnętrza można stosować pojedynczo lub zestawiać razem.
Jak wprowadzić ten styl do swojego domu?
Tak naprawdę styl angielski ma wiele twarzy. Może on mieć zarówno tradycyjny, nieco babciny, jak i surowy charakter. W domach w stylu angielskim koniecznie muszą znaleźć się wygodne sofy z narzutą, stanowiące symbol Wysp Brytyjskich oraz skórzany fotel z podnóżkiem. W pomieszczeniach należy postawić przede wszystkim na wizualnie ciężkie, masywne oraz zwykle wykonane z litego drewna meble. Ważna jest wygoda, dlatego też często wybiera się te tapicerowane. Ich znakiem rozpoznawczym są dekoracyjne gałki oraz zdobienia, nawiązujące np. do sztukaterii widocznej na ścianie.
Pomieszczenia w stylu brytyjskim
Rozpoczynając od kuchni, to powinna być ona przede wszystkim elegancka oraz funkcjonalna. Meble i ściany mają stonowane barwy. Najczęściej jest to: beż, biel oraz kolor lodów waniliowych. Ciekawą opcją, którą można zaobserwować w brytyjskich mieszkaniach, jest połączona z jadalnią wyspa kuchenna. Jeżeli chodzi o blaty, to mogą być one wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno czy kamień. W przypadku chęci nadania wnętrzu nieco bardziej industrialnego charakteru doskonałym rozwiązaniem jest postawienie na środku masywnego stołu drewnianego. Najlepiej sprawdzą się tu wilgocioodporne cokoły z uszczelką, zamieszczoną u dołu listwy.
Sypialnia w stylu angielskim wcale nie musi być ogromna. Jej wyposażenie powinno określać jedno wyrażenie: elegancki umiar. Łóżko może być wzorowane na modelach à la królewskich, jednak za sprawą zastosowania dużej ilości kolorowych poduszek możliwe jest uzyskanie pożądanej przytulności. Koniecznie musi być ono przykryte grubą, mięsistą narzutą. Pozostałe meble, znajdujące się w sypialnianym pomieszczeniu, powinny być solidne – najlepiej wykonane z litego drewna. Kolejnym ważnym elementem w salonie są tapety z kwiecistymi ornamentami nawiązującymi do sztuki japońskiej lub indyjskiej. Ich wykończenie stanowią dekoracyjne listwy przypodłogowe i sufitowe. W przypadku zasłon stawia się na te dobrze tłumiące światło, miękkie oraz lekko drapowane.
Wolnostojąca wanna na charakterystycznych ozdobnych nóżkach stanowi podstawowe wyposażenie łazienki w stylu brytyjskim. W pomieszczeniu tym należy postawić głównie na prostotę oraz klasykę. Znakomicie sprawdzą się tutaj pomalowane na biało, drewniane meble. Niekiedy mogą być one również specjalnie postarzane. Na podłodze warto zdecydować się na płytki ceramiczne uzupełnione o wilgocioodporne listwy przypodłogowe MDF. Charakterystyczna dla tego stylu boazeria także świetnie będzie się tu prezentowała. Jej alternatywą jest zaś tapeta z motywem kwiatowym. Uzupełnienie brytyjskiego pokoju kąpielowego stanowi pufa.
W centralnym punkcie salonu warto umieścić kominek, przy którym to można wypoczywać z kubkiem ciepłej herbaty oraz dobrą książką z prywatnej biblioteczki, również stanowiącą element brytyjskiego wystroju. W sąsiedztwie kominka warto postawić na miękki dywan o grubym splocie. Obowiązkowo musi znaleźć się w pomieszczeniu wygodna kanapa, pokryta stosem wzorzystych poduszek. Jedną z ozdób salonu stanowi kryształowy żyrandol. Elegancka boazeria na ścianach jest kluczowym elementem wnętrzarskim, który koniecznie musi znaleźć się w domu urządzonym w stylu angielskim. Zazwyczaj wystrój ten dopełnia drewniany parkiet. Najlepszą ochronę przed przedwczesnym zniszczeniem zarówno boazerii, jak i podłogi stanowią klasyczne, białe listwy MDF. Nadadzą one pomieszczeniom niesamowitej elegancji, a poza tym doskonale komponują się z naturalnym drewnem. Ponadto biel tych listew świetnie kontrastuje z kwiatowymi tapetami. Można się skusić zarówno na ich wersję gładką, jak i frezowaną (w zależności od rodzaju pomieszczeń). Na suficie mogą pojawić się kasetony, stanowiące element dekoracyjny.
Styl angielski we wnętrzach to połączenie zarówno klasycznej elegancji, jak i „babcinego” ciepła. To postawienie na jasne kolory, kwieciste wzory oraz drewniane meble. Pomieszczenia wzorowane na tych brytyjskich dają poczucie niesamowicie przytulnego oraz rodzinnego domu, do którego chce się codziennie wracać.